6698 Sayılı KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ) kapsamında aydınlatma metnini okumak için tıklayınız. KAPAT
Açıklanamayan İnfertilitenin Ve Tekrarlayan Gebelik Kayıplarını Az Bilinen Nedeni, Özel Mersin Akademi Hastanesi | Sağlıkta Güven
X Hastanemize Muayene veya Kontrol için Gelmek İsteyen Diyabet Hastalarımızın, Hastanemizden Randevu Almaları Rica Olunur.
  • Güveercin
  • Güveercin
0324 328 68 68 0324 325 15 55 Diyabet Bölümü

ANASAYFA

KURUMSAL

23 Şubat 2017 Perşembe   |   6168  Kez Görüntülendi

Açıklanamayan İnfertilitenin Ve Tekrarlayan Gebelik Kayıplarını Az Bilinen Nedeni

T Şekilli Uterus

Dünya sağlık örgütü(DHÖ) infertilite ( çocuk sahibi olmakta zorluk) yi yetersizlik olarak tanımlamaktadır.Her 6 çiftten birisi bu durumu doğurganlıklarının herhangi bir döneminde birincil yada ikincil olarak deneyimlemektedirler.Yapılan tetkikler sonunda kadın ve erkek % 40 gibi eşit oranda kusurlu görülmektedirler( Hayat her yerde müşterek).Yaklaşık % 15 gibi bir oranda her iki çift için bariz bir sebep bulunmamaktadır.

T şekilli uterus kadın rahminin gelişimsel bir sorunu olup nedeni tam bilinmemekle beraber bu kadınların  anne karnında iken maruz kaldıkları bazı maddeler( dietil stil besterol)in sebep olduğu  yada sonradan meydana gelen uygulamalar sonucu rahim boşluğunun daraldığı( ashermann sendromu) düşünülmektedir.İnfertilite değerlendirmesi yapılırken çekilen rahim filmi( HSG)  dikkatli değerlendirilmezse gözden kaçabilmektdir.

Normalde üçgen şekilii olması gereken rahim boşluğu bu  t şekle benzemekte olup rahmin ana kısmı dar boyun kısmı daha büyük olarak gözlenmektedir.Bu dar olan kısmın yeteri kadar kanlanmadığı ve gebelik oluşumuna engel olduğu düşünülmektedir.

Cerrahi olarak düzeltilmesi durumunda  spontan gebeliklerin olduğu ve tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalarda canlı doğum oranını %40-50 arttırdığı klinik çalışmalar ile gösterilmiştir.